Obecnie, gdy normy są do dobrowolnego stosowania, każdy użytkownik mąki, w tym przede wszystkim piekarz, może sam zdefiniować jakoś zamawianej mąki we własnym dokumencie typu „wymagania producenta” lub skorzystać z oferty przygotowanej przez producenta mąki, w której podana jest specyfikacja jakościowa mąki przeznaczonej do określonego rodzaju wypieku, czy nawet określonego produktu.
W specyfikacjach jakościowych można stosować inne niż w PN wyróżniki jakościowe, a w przypadku wyróżników uwzględnionych w tej normie – inny poziom ich wymagań.
„Warsztaty dla piekarzy: chleb, pasja i ewolucja. Światowe trendy dla pieczywa najwyższej jakości”. Projekt finansowany ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.
W ramach bieżącego projektu, w wątku „Wiedzy nigdy za wiele…” prezentujemy m.in. fragmenty i skróty z materiałów warsztatowych, które otrzyma każdy uczestnik projektu. Powyższe opracowanie jest autorstwa pani mgr inż. Jadwigi Rothkaehl, – emerytowanej pracownicy Zakładu Przetwórstwa Zbóż i Piekarstwa w Warszawie.