Szóstego lipca ogłosiliśmy konkurs: Proszę napisać swoją opinię, z czego może wynikać nazwa projektu: Warsztaty dla piekarzy: chleb, pasja i ewolucja. Światowe trendy dla pieczywa najwyższej jakości.
Oto wybrana opinia pani Bożeny z Ustrzyk Dolnych. Dziękujemy Pani za staranie i gratulujemy nagrody, która została wysłana pocztą.
„Chleb stanowi jeden z podstawowych składników codziennej diety człowieka, to elementarny posiłek człowieka. Pieczenie chleba to nie tylko przyjemność, ale zdobywanie wiedzy, doskonalenie umiejętności, zamiłowanie do tworzenia, to pasja.
Wygląd i właściwości chleba mocno się zmieniały w ciągu wieków. Doskonaliły się techniki otrzymywania mąki, przyrządzania i wypieku ciasta. Chleb znany w starożytności nie przypominał współczesnego pulchnego wypieku, łatwiej było go łamać niż kroić, a wyglądem zbliżony był do podpłomyka czy macy. Placki pieczono pod glinianym garnkiem przysypanym gorącym popiołem, następnie nauczono się osiągać proces fermentacji i chleb był bardziej pulchny, czyli łatwiejszy do gryzienia, smaczny i lepiej strawny. Obecnie większość gatunków chleba jest pulchna i produkowana na skalę przemysłową, a specjalne linie produkcyjne chleb ten kroją i pakują.
Aktualne trendy w wypieku pieczywa to powrót do naturalnych surowców, stosowanie naturalnych metod produkcji (przecieranie zboża w żarnach), wykorzystanie naturalnego zakwasu, wypiekanie chleba w piecach opalanych drewnem, na liściach kapusty. Powstają nowe rodzaje pieczywa.
Pasja, rosnąca dbałość o zdrowie, w tym walka z chorobami cywilizacyjnymi sprzyjają modzie na samodzielne wypiekanie chleba, graniczące nieraz z mistycznym rytuałem.
Niech dom pachnie chlebem!“
„Warsztaty dla piekarzy: chleb, pasja i ewolucja. Światowe trendy dla pieczywa najwyższej jakości”. Projekt finansowany ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.