Z okazji 95-lecia istnienia Chóru Męskiego ECHO przy Stowarzyszeniu SITSpoż w sobotę 5 grudnia 2015 r. odbył się Uroczysty Koncert Okolicznościowy w gmachu Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Koncert pod dyrekcją Andrzeja Kamprowskiego uświetniła solistka – Benigna Jaskulska i akompaniatorka – Zdzisława Waliszewska.
Chór „Echo” powstał w Poznaniu w 1920 r. z inicjatywy Kajetana Bojanowskiego i dwunastu chórzystów z chóru „Echo” we Lwowie. Pierwszy koncert zespołu odbył się w 1921 roku w Auli Uniwersytetu Poznańskiego. W 1926 roku chór zajął pierwsze miejsce w konkursie w Gdańsku z pośród 68 zespołów z całej Polski. W 1927 roku to właśnie „Echo” rozpoczęło „Mazurkiem Dąbrowskiego” uroczyste otwarcie rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu, a w 1929 uświetniło zorganizowaną w stolicy Wielkopolski Powszechną Wystawę Krajową. Do 1939 roku nasz zespół należał do czołówki chórów polskich.
W maju 1945 roku reaktywowano działalność „Echa” w Poznaniu. Chór zrealizował szereg nagrań pieśni polskich i europejskich, uczestniczył w występach i konkursach w kraju oraz poza jego granicami. Za granicą chór występował w Niemczech, Holandii, Austrii, Czechach, Francji i Anglii. Między innymi w 1997 roku „Echo” brało udział w śpiewnym tygodniu „Poznań w Nottinghamshire”, a w 2010 roku uczestniczył w Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych.
Dla chóru komponowali: Feliks Nowowiejski – „Hasło Echa” oraz Jerzy Młodziejowski – „Muzyka mojej duszy” do słów Kazimierza Przerwy Tetmajera.
Chórem „Echo” kierowali muzycy tej miary co Feliks Nowowiejski, Stanisław Wiechowicz, Władysław Raczkowski, Jerzy Młodziejowski, Stefan Stuligrosz, Marian Weigt, Andrzej Kamprowski, Maciej Kościelski. Włodzimierz Szepaniak.
Zachęcamy do posłuchania i obejrzenia Chóru Echo: