Ważny artykuł

 

Organizujemy szkolenia z zakresu prawa żywnościowego i znakowania produktów spożywczych,  wymagań systemów jakości (BRC, IFS, AIB, HACCP) oraz GHP i GMP, na uprawnienia energetyczne dla dozoru (D) i eksploatacji (E), zakończone egzaminem i inne: 
- otwarte lub w siedzibie Zleceniodawcy.

 

Wykonujemy wyceny majątkowe, opracowania i ekspertyzy z zakresu technologii, badania zdolności produkcyjnej zakładów, elaboraty odszkodowawcze oraz wyceny majątkowe dla obiektów znacjonalizowanych z naruszeniem prawa, zwracanych właścicielom.

 

 

OSIĄGNIĘCIA

 
 
 
 
 
KOMUNIKAT PDF Drukuj Email
Wpisany przez dr inż. Danuta Pająk   
środa, 21 grudnia 2016 10:02

 

 

RADZIWIŁŁÓWKA - NOWY I ZDROWY SMAKOŁYK DLA UCZNIÓW

 

 

W dniu 20. grudnia 2016 r. w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja prasowa dotycząca promocji zdrowej drożdżówki "Radziwiłłowki".

 

 

W 2017 roku istnieje szansa, że w sklepikach szkolnych dzieci będą mogły kupić pożywne i zdrowe drożdżówki o ograniczonej zawartości cukru.

Rewolucja w sklepikach i stołówkach szkolnych, którą zafundowano dzieciom w 2015 r., podważyła zaufanie rodziców do instytucji stanowiących prawo o bezpieczeństwie żywności i do rozsądku urzędników. Między innymi zakazano w szkołach sprzedaży drożdżówek i słodzenia potraw, a proceder ten został obłożony karami do 5 tysięcy złotych.

Odpowiedzią na tę sytuację była decyzja Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła (podjęta na wniosek Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej) o złagodzeniu obowiązujących obostrzeń prawnych, m.in. poprzez dopuszczenie stosowania ograniczonej zawartości cukru.

Powstała inicjatywa powołania Rady Promocji Żywności Prozdrowotnej przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, której zadaniem miało być m.in. opracowanie receptury drożdżówki spełniającej kryteria zdrowotne - niższa zawartość cukru i zadowalające cechy smakowe – dzięki wykorzystaniu składników prozdrowotnych oraz produkcja z wykorzystaniem stosownych koncentratów odpowiedniej mąki i wsadu owocowego.

Uzyskano innowacyjny produkt, opracowany przez zespół prof. dr hab. Danuty Kołożyn-Krajewskiej z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW, przewodniczącej RPŻP, który w postaci koncentratu został, po drobnych korektach technologicznych, wdrożony do produkcji przemysłowej przez firmę AKO S.A. z Bydgoszczy; wykorzystano nadzienie owocowe firmy ZENTIS Sp. z o. o. z  Siedlec. Badania sensoryczne i degustacje wśród dzieci potwierdziły trafność doboru surowców i doskonały smak, akceptowany przez dzieci, a badania wartości odżywczej i cech nowego produktu wskazały, że jest to wyrób, który bez wątpienia można zaliczyć do grupy produktów prozdrowotnych (funkcjonalnych), dynamicznie rozwijających się na światowym rynku żywnościowym.

Życzliwa akceptacja pomysłu prozdrowotnej drożdżówki i deklaracja wsparcia ze strony obecnego Ministra Zdrowia zainspirowała inicjatorów do nadania jej znaku towarowego pochodnego od nazwiska ministra - RADZIWIŁŁÓWKA.

Pierwsze dostawy drożdżówki RADZIWIŁŁÓWKA dotrą niebawem do szkolnych sklepików. Znak RADZIWIŁŁÓWKA podlega ochronie prawnej, a jego właścicielem jest Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego. Zgodę na używanie znaku RADZIWIŁŁÓWKA uzyskają piekarnie, które zobowiążą się do przestrzegania receptury i instrukcji technologicznej dla procesu produkcyjnego.

 

Drożdżówka RADZIWIŁŁÓWKA będzie produkowana w oparciu o dwa składniki:

· koncentrat „Drożdżówka RADZIWIŁŁÓWKA” (opracowany na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW) produkowany przez firmę AKO S.A. z Bydgoszczy,

· nadzienie FRUŻELADA o smakach m.in.: jagoda-winogrono i jabłko-winogrono produkowane przez firmę ZENTIS Polska Sp. z o.o. z Siedlec.

Ich dystrybucją zajmie się firma AKO S.A. z Bydgoszczy w imieniu wszystkich uczestników projektu.

Technologia i receptura drożdżówki RADZIWIŁŁÓWKA oraz użyte do produkcji składniki spełniają wymagania aktualnego Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty. Zaproponowana technologia produkcji i skład surowcowy pozwala na uzyskanie w gotowym produkcie zawartości cukru poniżej 15 g, tłuszczu 10 g oraz 0,45 g sodu (1,2 g soli) w 100 g produktu gotowego.

Drożdżówka RADZIWIŁŁÓWKA mimo ograniczonej zawartości cukrów i tłuszczu jest bardzo smaczna i na pewno będzie stanowić dla uczniów wspaniałą  przekąskę między lekcjami. Promocją i wspieraniem programu RADZIWIŁŁÓWKA zajmuje się Rada Promocji Żywności Prozdrowotnej.

Jej receptura charakteryzuje się tzw. czystą etykietą.

 

Jan Maciuba, prezes Zarządu AKO SA:

„Projekt Radziwiłłówki jest odzwierciedleniem trendów i potrzeb rynkowych, które Spółka AKO śledzi od ponad 25 lat. Produkt jest efektem długofalowej strategii - jako Polski lider w branży, na co dzień docieramy do piekarzy i cukierników dostarczając prozdrowotne rozwiązania. Zasięgiem działania obejmujemy cała Polskę, obsługując przy tym ponad 6000 piekarni, więc wdrożenie produktu będzie bardzo efektywne. Zaproponujemy wyróżniająca się formę produktu gotowego (drożdżówki), która, mamy nadzieję, stanie się symbolem zdrowej żywności nie tylko dla naszych dzieci.”

 

Ireneusz Lichota, prezes Zarządu ZENTIS Polska Sp. z o.o.:

„ZENTIS Polska Sp. z o.o. ma wieloletnie doświadczenie w produkcji nadzień dla przemysłu piekarskiego i mleczarskiego. Rokrocznie tworzymy nowe rodzaje nadzień. Nasza propozycja nadzień do projektu Radziwiłłówka znalazła uznanie dzięki wysokiej jakości i smakowitości przy obniżonej kaloryczności i zachowaniu wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.”

 

Adam Bogacz, Rada Promocji Żywności Prozdrowotnej:

„Drożdżówka RADZIWIŁŁÓWKA to pierwszy z projektów, jakie uruchamia Rada Promocji Żywności Prozdrowotnej przy Stowarzyszeniu Naukowo- Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego. Zgodnie ze swoją misją RPŻP podejmuje działania zmierzające do poprawy stanu wyżywienia, a naczelnym zadaniem jest troska o zdrowie najmłodszych i przeciwdziałanie pladze otyłości wśród dzieci.

 

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Bronisławem Wesołowskim (tel. 22 826 63 44), koordynatorem projektu powołania Rady Promocji Żywności Prozdrowotnej oraz Rady Naukowej Żywności Prozdrowotnej, jak również wdrażania nowych technologii, przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego.

Poprawiony: środa, 28 grudnia 2016 11:30