Ważny artykuł

 

Organizujemy szkolenia z zakresu prawa żywnościowego i znakowania produktów spożywczych,  wymagań systemów jakości (BRC, IFS, AIB, HACCP) oraz GHP i GMP, na uprawnienia energetyczne dla dozoru (D) i eksploatacji (E), zakończone egzaminem i inne: 
- otwarte lub w siedzibie Zleceniodawcy.

 

Wykonujemy wyceny majątkowe, opracowania i ekspertyzy z zakresu technologii, badania zdolności produkcyjnej zakładów, elaboraty odszkodowawcze oraz wyceny majątkowe dla obiektów znacjonalizowanych z naruszeniem prawa, zwracanych właścicielom.

 

 

OSIĄGNIĘCIA

 
 
 
 
 
Porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowo-Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 29 stycznia 2016 21:59

 W dniu 27 stycznia 2016 r. Pan Bronisław Wesołowski, Prezes Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego oraz Pan Stanisław Kowalczyk, Główny Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podpisali porozumienie o współpracy.

 

 

Podpisane porozumienie o współpracy pozwoli GIJHARS i SITSpoż. na wspólne działania promocyjne i edukacyjne. Na łamach pism branżowych wydawanych przez Stowarzyszanie pracownicy z GIJHARS będą między innymi: prezentować wyniki kontroli artykułów rolno-spożywczych oraz informować czytelników o zmianach w prawie.

Rozpoczęta współpraca to także doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń pracowników obydwu instytucji.

 


Poprawiony: wtorek, 08 marca 2016 15:04