Ważny artykuł

 

Organizujemy szkolenia z zakresu prawa żywnościowego i znakowania produktów spożywczych,  wymagań systemów jakości (BRC, IFS, AIB, HACCP) oraz GHP i GMP, na uprawnienia energetyczne dla dozoru (D) i eksploatacji (E), zakończone egzaminem i inne: 
- otwarte lub w siedzibie Zleceniodawcy.

 

Wykonujemy wyceny majątkowe, opracowania i ekspertyzy z zakresu technologii, badania zdolności produkcyjnej zakładów, elaboraty odszkodowawcze oraz wyceny majątkowe dla obiektów znacjonalizowanych z naruszeniem prawa, zwracanych właścicielom.

 

 

OSIĄGNIĘCIA

 
 
 
 
 
95 lat Chóru Echo PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kazimierz Czeszewski   
wtorek, 08 grudnia 2015 11:19

 Z okazji 95-lecia istnienia Chóru Męskiego ECHO przy Stowarzyszeniu SITSpoż w sobotę 5 grudnia 2015 r. odbył się Uroczysty Koncert Okolicznościowy w gmachu Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Koncert pod dyrekcją Andrzeja Kamprowskiego uświetniła solistka - Benigna Jaskulska i akompaniatorka - Zdzisława Waliszewska.

Chór „Echo” powstał w Poznaniu w 1920 r. z inicjatywy Kajetana Bojanowskiego i dwunastu chórzystów z chóru „Echo” we Lwowie. Pierwszy koncert zespołu odbył się w 1921 roku w Auli Uniwersytetu Poznańskiego. W 1926 roku chór zajął pierwsze miejsce w konkursie w Gdańsku z pośród 68 zespołów z całej Polski. W 1927 roku to właśnie „Echo” rozpoczęło „Mazurkiem Dąbrowskiego” uroczyste otwarcie rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu, a w 1929 uświetniło zorganizowaną w stolicy Wielkopolski Powszechną Wystawę Krajową. Do 1939 roku nasz zespół należał do czołówki chórów polskich.

W maju 1945 roku reaktywowano działalność „Echa” w Poznaniu. Chór zrealizował szereg nagrań pieśni polskich i europejskich, uczestniczył w występach i konkursach w kraju oraz poza jego granicami. Za granicą chór występował w Niemczech, Holandii, Austrii, Czechach, Francji i Anglii. Między innymi w 1997 roku „Echo” brało udział w śpiewnym tygodniu „Poznań w Nottinghamshire”, a w 2010 roku uczestniczył w Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych.

Dla chóru komponowali: Feliks Nowowiejski – „Hasło Echa” oraz Jerzy Młodziejowski – „Muzyka mojej duszy” do słów Kazimierza Przerwy Tetmajera.

Chórem „Echo” kierowali muzycy tej miary co Feliks Nowowiejski, Stanisław Wiechowicz, Władysław Raczkowski, Jerzy Młodziejowski, Stefan Stuligrosz, Marian Weigt, Andrzej Kamprowski, Maciej Kościelski. Włodzimierz Szepaniak.


 

WSPOMNIENIE O WOJCIECHU STECKIM

Z okazji jubileuszu Chóru „Echo” przypomnijmy sylwetkę jego długoletniego prezesa, przyjaciela oraz działacza społecznego.

Wojciech Stecki urodził się w 1936 r. Ukończył studia na Wydziale Technologii Rolno-Spożywczej Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu, uzyskując w 1957 r. tytuł inżyniera technologii rolnej.

Pracę zawodową rozpoczynał w zakładach przemysłu cukierniczego: GOPLANA w Poznaniu i BOGUSŁAWKA w Koszalinie. W roku 1959 jako dyrektor techniczny FC POMORZANKA  w Słupsku, uruchamiał  produkcję wyrobów cukierniczych takich jak m.in. galanteria czekoladowa, drażetki. Od 1961 r. był w Poznaniu kierownikiem Stacji Prób i Badań Prototypów w zakładzie Spomasz POFAMIA, gdzie współuczestniczył przy produkcji pierwszych polskich linii do pakowania mleka, piwa i wina. Następnie jako główny technolog w firmie PEGAZ współuczestniczył m. in. przy modernizacji procesów wytwarzania i pakowania gazów technicznych.

Od 1977 r. pracował w Poznańskich Zakładach Przemysłu Spirytusowego POLMOS, gdzie był zastępcą głównym Technologa i następnie kierownikiem Wydziału produkcji wódek gatunkowych. Zajmował się tam zmianami technologii: obróbki wody, destylacji, demineralizacji, jak również uruchamianiem pierwszej automatycznej zestawialni wódek.

Od 1978 r. uruchamiał i przez rok kierował Rozlewnią Wód Mineralnych w Grodzisku Wlkp.

W latach 1984 – 85 pracował jako dyrektor techniczny Przedsiębiorstwa Zagranicznego ALMA w branży cukierniczej i koncentratów spożywczych.

W 1986 roku Wojciech Stecki przeszedł na rentę. Nie oznaczało to jednak końca jego działalności zawodowej. Zdobyte bogate doświadczenie zawodowe wykorzystywał jako ekspert i ceniony rzeczoznawca Zespołu Rzeczoznawców Stowarzyszenia, wykonując dla różnych branż liczne ekspertyzy o charakterze wycen i interpretacji oraz rozstrzygania sporów. Od 1995 r. pełnił funkcję kierownika poznańskiej Grupy Rzeczoznawców SITSpoż.

Wojciech Stecki rozpoczął działalność w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego w 1957r. będąc przez wiele lat przewodniczącym kół zakładowych NOT, w latach 1967 – 1972 pełnił funkcję sekretarza Sekcji Maszynowej przy Zarządzie Głównym SITSpoż.

Przez wiele lat był członkiem komisji szkoleniowej przy ZO SITSpoż w Poznaniu i wykładowcą na szkoleniach prowadzonych przez Oddział.

Realizował też swoją pasję życiową – śpiew chóralny w Chórze Męskim ECHO, a od 1983 roku był jego prezesem. Został odznaczony Honorową Odznaką SITSpoż. Swoje zamiłowania i talenty potrafił wykorzystać społecznie.

Jako prezes Chóru Męskiego „Echo” nie tylko troszczył się o poziom repertuaru i różnorodność krajowych oraz zagranicznych kontaktów, ale również, by starszego śpiewaka dowieźć na próbę, zainteresować się losem jego rodziny lub znaleźć sponsorów w najtrudniejszych czasach.

Za działalność zawodową i społeczną otrzymał odznaczenia m.in „Zasłużony dla miasta Poznania”, „Za zasługi w rozwoju woj. poznańskiego”, liczne Srebrne, Złote i Honorowe odznaki NOT-u., Związku Chórów i Orkiestr.

Wojciech Stecki był Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, współzałożycielem i wieloletnim członkiem Zarządu Oddziału Wielkopolskiego PTZ, członkiem Sądu Honorowego. Należał również do Klubu Międzynarodowej Organizacji Charytatywnej KIWANIS.

Ostatnie lata jego życia to zmagania z ciężką chorobą, ale również praca niemal do ostatnich dni.

Zmarł dnia 13 listopada 2012 roku w swoim domu w Borówcu koło Poznania.

Wojtek Stecki był człowiekiem lubianym i szanowanym w naszym środowisku. Zawsze będziemy dobrze go wspominać.

autor Kazimierz Czeszewski

Poprawiony: wtorek, 08 marca 2016 15:08