Ważny artykuł

 

Organizujemy szkolenia z zakresu prawa żywnościowego i znakowania produktów spożywczych,  wymagań systemów jakości (BRC, IFS, AIB, HACCP) oraz GHP i GMP, na uprawnienia energetyczne dla dozoru (D) i eksploatacji (E), zakończone egzaminem i inne: 
- otwarte lub w siedzibie Zleceniodawcy.

 

Wykonujemy wyceny majątkowe, opracowania i ekspertyzy z zakresu technologii, badania zdolności produkcyjnej zakładów, elaboraty odszkodowawcze oraz wyceny majątkowe dla obiektów znacjonalizowanych z naruszeniem prawa, zwracanych właścicielom.

 

 

OSIĄGNIĘCIA

 
 
 
 
 
XLIII DNI PRZEMYSŁU MIĘSNEGO PDF Drukuj Email

Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego Zakład Technologii Mięsa i Tłuszczu przy współudziale naszego Stowarzyszenia zorganizował po raz czterdziesty trzeci pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi KONKURS pod tytułem "Produkt najwyższej jakości w przemyśle mięsnym" WIOSNA 2015

 

Ogłoszenie wyników konkursu poprzedzone było konferencją pt. "Perspektywy Wędzarnictwa w Polsce", a także sesją posterową na której uczestnicy mogli prezentować swoje prace.

 

KONKURS WIOSNA 2015 obejmował następujące grupy wędlin: kiełbasy, produkty blokowe (drobno, średnio i grubo rozdrobnione, rolady), wędliny podrobowe (wątrobianki, pasztetowe, kiszki, salcesony), mięso kulinarne, wyroby garmażeryjne (w tym dania gotowe), galarety mięsne i mięsno-warzywne, konserwy pasteryzowane i sterylizowane (mięsne, drobiowe, podrobowe) i inne produkty w ilości 129 próbek zgłoszonych z 34 zakładów mięsnych i drobiarskich. Ocenę konkursową przeprowadzono w dniach 12 i 13 marca br. w Zakładzie Technologii Mięsa i Tłuszczu IBPRS w Warszawie. Podstawą konkursowej oceny jakościowej wędlin była ocena sensoryczna wykonana przez dwa dziewięcioosobowe zespoły rzeczoznawców.

 

W dniu 21.05.2015 roku w Warszawie zostały wręczone nagrody "za najwyższą jakość produktu" WIOSNA 2015 które spełniło 125 próbek produktów z 34 firm biorących udział w konkursie. Nagrody wręczał w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Marian Borek - Departament Rynków Rolnych, a także Pan Piotr Szymański - Zakład Technologii Mięsa
i Tłuszczu.

 

Następujące firmy zostały dodatkowo nagrodzone:

 

Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za zwycięstwo w XLIII KONKURSIE „Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym” WIOSNA 2015 otrzymał:

Zakład Przetwórstwa Mięsnego HENRYK KOŁDRAS w Proszówkach


Puchar Dyrektora Instytutu „za wyróżniającą się liczbę nagrodzonych wędlin” w XLIII KONKURSIE „Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym” WIOSNA 2015 otrzymał:

Zakład Przetwórstwa Mięsnego Małgorzata Kuś w Rudzie Śląskiej


Specjalne dyplomy za najwyżej ocenione produkty typu żywność wygodna otrzymały:

Zakład Przetwórstwa Mięsnego Małgorzata Kuś w Rudzie Śląskiej
za bogracz i kurczaka po meksykańsku

oraz

Zakład Wędliniarski i Ubojnia GRZEGORZ KĘPA w Czestkowie
za pulpeciki w sosie firmowym.