Ważny artykuł

 

Organizujemy szkolenia z zakresu prawa żywnościowego i znakowania produktów spożywczych,  wymagań systemów jakości (BRC, IFS, AIB, HACCP) oraz GHP i GMP, na uprawnienia energetyczne dla dozoru (D) i eksploatacji (E), zakończone egzaminem i inne: 
- otwarte lub w siedzibie Zleceniodawcy.

 

Wykonujemy wyceny majątkowe, opracowania i ekspertyzy z zakresu technologii, badania zdolności produkcyjnej zakładów, elaboraty odszkodowawcze oraz wyceny majątkowe dla obiektów znacjonalizowanych z naruszeniem prawa, zwracanych właścicielom.

 

 

OSIĄGNIĘCIA

 
 
 
 
 
Najlepsze produkty spożywcze Kujaw i Pomorza PDF Drukuj Email

Szynka pieczona” bydgoskiego Drobexu oraz „Czernina z kluskami” z Zajazdu Staropolskiego w toruńskim Hotelu Gromada, to najlepsze produkty spożywcze z naszego regionu w 2014 roku. Wyniki ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski konkursu na najlepsze kujawsko-pomorskie smaki poznaliśmy 26 listopada, podczas gali w Przysieku.
Celem dorocznego konkursu jest wyłonienie i wypromowanie najlepszych produktów spożywczych wytworzonych w województwie kujawsko-pomorskim, otwieranie nowych rynków zbytu i propagowanie różnorodności produktów spożywczych oraz rozwijanie pomysłowości i inicjatyw specjalistów z zakładów przetwórczych branży rolno-spożywczej i gastronomicznej regionu. Konkurs przyczynia się również do zachowania i kultywowania dziedzictwa kulinarnego Pomorza i Kujaw.

Przeprowadzony został w dwóch kategoriach:
•    zakłady przetwórcze przemysłu rolno-spożywczego
•    restauracje.


Zgłoszenia do udziału w konkursie trwały od 15 października do 14 listopada. Udział w rywalizacji wzięło 11 zakładów przetwórczych z 18 produktami oraz 8 restauracji, w tym 3 warsztaty szkół gastronomicznych z 13 produktami.

Do konkursu zgłaszane są produkty odpowiadające standardom europejskim i charakteryzujące się najwyższą jakością. Konkurs zwraca uwagę konsumentom na produkty, które warto wybrać spośród szerokiej oferty artykułów dostępnych na sklepowych półkach.  Nagrody za zajęcie czołowych lokat maja formę statuetek. Nagrodą dla zwycięzcy konkursu jest również możliwość ekspozycji nagrodzonego produktu na stoisku promocyjnym województwa kujawsko-pomorskiego podczas Targów Grüne Woche 2014 w Berlinie. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbyło się podczas wystawy zgłoszonych do oceny produktów w czwartek (26 listopada) w Centrum Konferencyjnym Daglezja w Przysieku.

Konkurs realizuje działający w strukturze Urzędu Marszałkowskiego Sekretariat Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowo-Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego. Jego organizacja jest dofinansowana ze środków pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.

Poprawiony: poniedziałek, 09 marca 2015 12:23